Cinsel İşlev Bozukluklarının Psikoterapi ile Tedavisi

Cinsel sorunlar veya cinsel işlev bozuklukları oldukça yaygındır. Bu sorunlar çeşitli faktörlerden kaynaklanabilmektedir ve genellikle bir bireyin veya çiftin cinsel aktivitede bulunmasını veya cinsel aktiviteden tatmin olmasını engellemektedir. Cinsel işlev bozukluğu fiziksel, psikolojik ve duygusal sorunlardan kaynaklanabilmektedir; seksle ilgili zorluklar veya cinsel işlev bozukluğu belirli koşullar altında ve genellikle bir dizi faktörün bir araya gelmesiyle ortaya çıkmaktadır.

Antalya Ruhbilim Okulu, özel durumunuz ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda oluşturulan benzersiz tedavi uygulamalarıyla sorunlarınız için destek sunmaktadır. Durumunuzun ciddiyetine bağlı olarak, Antalya Ruhbilim Okulu’nun kurucusu Dr. Murat Kemaloğlu ile saatlik seanslara katılabilir veya diğer terapi programlarına katılabilir, ya da daha yapılandırılmış bir tedavi yaklaşımına dahil olmalısınız.

Cinsel işlev bozukluğu, cinsel aktiviteyi arzulamanızı veya bundan zevk almanızı engelleyen sorunları ifade eder. Bireylerin başına hayatlarının herhangi bir aşamasında gelebilmektedir, ancak yaşlandıkça cinsellikle ilgili sorunlar geliştirme olasılığı artmaktadır.

Cinsel işlev bozukluğu sorunları yaşıyorsanız, bu, kendinizin veya eşinizin olağan cinsel tepki döngülerinin bozulduğu anlamına gelir. Bu, cinsel uyarılma ve cinsel açıdan uyarıcı faaliyetlere katılım sırasında meydana gelen fiziksel ve duygusal değişiklikleri ifade eder. Döngünün her aşaması için duygusal tetikleyiciler erkekler ve kadınlar için benzerdir.

Partnerinizle bile cinsel işlev bozukluğu hakkında konuşmak çok zor ve utanç verici olabilmektedir. Birçok kişi seksin keyifli olmadığı dönemlerden geçebilmektedir ve bu durum, eşinizle ilişkinizi ve genel zihinsel sağlığınızı zorlayan başka duygusal duygular için zincirleme bir etki yaratmaktadır.

Cinsel sorunlar ve cinsel işlev bozukluğu için profesyonel yardım arayan erkek ve kadınların sayısı nispeten az olsa da, bu çok yaygın bir şikâyettir. Araştırmalar, erkeklerin yaklaşık %15’inin ve kadınların %30’unun, kadınlarda doruğa ulaşmanın zor olması ve erkeklerde erken boşalma veya erektil disfonksiyon dahil olmak üzere cinsel işlevle ilgili sorunlar bildirdiğini göstermektedir.

Cinsel zorluklar yaşıyorsanız, bu genellikle altta yatan fiziksel koşullarla veya stres, anksiyete veya depresyonla ilişkili duygusal sorunlarla ilgili olabilmektedir. Cinsel işlev bozuklukları sorununun niteliğine ve ciddiyetine bağlı olarak, genellikle terapi veya cinsel davranış danışmanlığı ile, bazen de belirli fiziksel şikayetleri gidermeyi amaçlayan ilaçlarla birlikte etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

Kendinizde veya partnerinizde cinsel işlev bozukluğuyla ilgili birçok sorun, cinsel aktiviteye katılırken vücudunuzda meydana gelen fiziksel ve duygusal değişiklikleri içeren normal cinsel tepki döngünüzün bozulmasıyla ilgili olabilmektedir.

Hem sizin hem de partnerinizin cinsel aktiviteye nasıl tepki verdiğinizi anlamak, herhangi bir cinsel işlev bozukluğu sorununu tedavi etmek ve nihayetinde olumlu bir cinsel deneyimi sürdürmek için önemlidir. Travma veya altta yatan ruh sağlığı koşullarından kaynaklanan semptomları iyileştirmeye yönelik davranışsal ve terapötik tedaviler, döngü ile ilgili cinsel zorluklar üzerindeki etkilerini azaltmaya veya ortadan kaldırmaya yardımcı olabilmektedir.

Cinsel işlev bozukluğundan kimler etkilenir.


Cinsel işlev bozukluğu sorunlarından herkes etkilenebilmektedir. Heteroseksüel, gey, lezbiyen, biseksüel, evli veya bekâr yetişkinler cinsel performans ve ilişkilerle ilgili sorunlar yaşayabilmektedir.

Antalya’da cinsel işlev bozuklukların psikoterapi teknikleriyle tedavisi hakkında bilgi almak için bize ulaşın.

Diğer yazılarımız:
Çift Terapisi

Sosyal medya hesaplarımız:
İnstagram: Dr. Murat Kemaloğlu
Youtube: Ruhbilim TV

Başa dön