Bütün çiftler, ilişki süresi boyunca çeşitli seviylerde çatışmalar yaşayabilir. Bazen ekonomik, sosyal ve kültürel nedenlerden, bazen ilişkide aksayan bazı şeylerden bazen de çiftlerin cinsel hayatında yaşanan bazı sorunlardan dolayı çatışmalar yaşanabilir. Özellikle Koronavirüs salgınıyla birlikte evlere kapanma, birlikte daha fazla vakit geçirme, stres ve gerilimleri artıran ya da yeni çatışma dinamikleri yaratan, ilişkilerdeki çatlakları daha da görünür hale  bir etken haline gelmiştir. Bu durumda bir ilişki ve evlilik terapisi son derece yararlı olabilir. Yapılan bir araştırmaya göre terapiyi tercih eden çiftlerin yaklaşık yüzde 75’i, bunun ilişkilerini geliştirdiğini kabul etmektedir.

Peki, çift terapisi, ilişki ya da evlilik terapisi nedir?

Çift terapisi ya da ilişki danışmanlığı olarak da adlandırılan evlilik danışmanlığı, bir tür psikoterapidir. Evlilik danışmanlığı, her türden çiftin çatışmaları tanımasına ve çözmesine ve ilişkilerini geliştirmesine yardımcı olur. Evlilik danışmanlığı süreciyle birlikte, ilişkinizi yeniden inşa etmek ve güçlendirmek ya da yollarınızı ayırarak kendi seçeceğiniz istikamette gitmek konusunda bilinçli kararlar verebilirsiniz.

Evlilik danışmanlığı genellikle evlilik ve aile terapistleri ve psikoterapistler tarafından uygulanır. Evlilik danışmanlığı genellikle kısa sürelidir ancak ilişkinin muhtevasına ve çiftlerin yaşadığı sorunların seviyesine göre uzun süreli de olabilir. Evlilik danışmanlığı tipik olarak her iki partneri de içerir, ancak bazen bir partner bir terapistle tek başına çalışmayı seçebilir. Buna özel tedavi planı hazırlanarak uygulanır.

Bireysel psikoterapiden farklı olarak, İlişki ve evlilik terapisi, ailenin özgün durumuna, aile ilişkilerinin kendine has dinamiklerine ve bu dinamiklerin aile üyelerinin veya partnerlerin psikolojisine olan etkilerine odaklanır.

 46 Toplam okunma,  1 Bugünkü okunma