Birçok insan bir terapistle yüz yüze görüşmeye gitmekten imtina etmektedir. Bunun pek çok nedeni var elbette. Kimi zaman terapiye gidilecek yerin çok uzak olması, bazen yüz yüze görüşmeye getirilemeyen insanlar veya hem danışan hem de terapist açısından zamanın yeterli olmaması ve buna benzer başka faktörler sayılabilir. Özellike günümüzde pandeminin kısıtlayıcı etkileri da buna eklenince teleterapi, online terapi, çevrimiçi terapi olarak da anlandırılan terapi yöntemi bir çözüm olarak gündeme gelmiştir. Teknolojinin ve internet tekniklerinin gelişmesi de bu terapi yöntemini daha fazla öne çıkarmıştır.

Nispeten yeni olan çevrimiçi terapi, özellikle Koronavirüs salgınıyla birlikte daha fazla gündeme gelen bir terapi yöntemi haline geldi. Geleneksel terapiye göre günümüzde daha uygun görülen online terapiden yararlanmak için kendinize uygun bir terapist bulmanız gerekiyor. Günümüzde terapistlerin çoğu online terapi hizmeti vermemektedir. Bu nedenle teknik olarak terapi sürecini yürütebilecek donanıma sahip bir terapist olması büyük önem taşıyor.

Günümüzde online terapi için birçok program ve internet teknolojisi kullanılmaktadır. En yaygın olarak whatsApp, Zoom ya da diğer sosyal medya programları tercih edilmektedir.

Online terapi sesli ya da görüntülü olarak gerçekleşebilir. Bu, tamamen danışanın ve terapistin anlaşarak kararlaştırabilecekleri bir durum. Çünkü terapi tamamen iletişim ve etkileşim ile devam eden bir süreçtir. Bu nedenle beden dilinin, mimiklerin ve sözel ifadeleri güçlendiren beden hareketlerinin de takip edilebileceği görüntülü görüşme en çok tercih edilen yöntemdir.

Burada dikkat edilmesi gereken bir kaç nokta vardır. Öncelikle iyi bir internet bağlantısı ve çalışan, sağlam bir cihaz (telefon, tablet ya da bilgisayar) görüşmenin kesintisiz sürmesinin ilk koşuludur. Bununla birlikte görüşmenin sessiz ve rahat bir ortamda gerçekleşmesi de büyük önem taşımaktadır.

Antalya Ruhbilim Okulu, internet teknolojilerinin gelişmeye başladığı ilk zamanlardan günümüze online terapi hizmetleri sunmaktadır. Hem teknik olarak hem de tecrübe olarak ciddi bir birikime sahip olan Antalya Ruhbilim Okulu, online terapi hizmeti almak isteyeceğiniz ideal bir adrestir.

 109 Toplam okunma,  1 Bugünkü okunma